Kalevala CAL tapaaminen 26.8.2017

Kalevala CALin alkamispäivänä kokoonnuttiin Poriin aloittamaan yhdessä peittoprojektia. Ensimmäisenä palana julkaistiin Sari Åströmin Ilmatar, joka olikin nimeltään erittäin osuva, sillä sattui olemaan myös Ilmattaren nimipäivä.

20170826_112140
Peittojen hypistelyä ja lankakeskustelu

Paikalle saapui 11 henkilöä ympäri Satakuntaa, ja kahvittelun ja höpöttelyn lomassa myös muutama silmukka tuli virkattua. Mukava oli päästä tutustumaan muihin innokkaisiin käsityöihmisiin omalta paikkakunnalta, ja tulikin puhetta että pitää nähdä uudelleenkin.

20170826_111005
Tiia aloitti Ilmattaren virkkausta

Mukana oli myös minun virkkaamani Kalevala CAL mallipeitto Metsä-värimaailmassa. Samalla muu väki sai hieman esimakua tulevasta, kun pääsivät näkemään ja hypistelemään peittoa. Oli myös hieno nähdä muiden lankavalintoja ja värimaailmoita, mielenkiinnolla odotan, miten ihania peittoja muut saavat myös aikaan!

20170826_114619
Oikeiden lankojen etsintää palaa varten ja iloista keskustelua

Virkkausta

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s